Görüş Bildir

Çocuklar öğretti, aileler kodladı

Anasayfa » egitim »
2017-03-05 17:59:06 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde ilk kez örgün eğitim modeliyle Android ile Mobil Programlama Eğitimi gören öğrenciler, öğrendiklerini aileleriyle paylaştı. Mentör (eğitimci) olarak adlandırılan çocuklar ailelerine öğretti, aileleri de kodlama yaptı.
Japonya, İngiltere, ABD ve pek çok AB ülkesi gibi teknolojik gelişimi yakalayan ülkelerde lise düzeyindeki okullarda müfredat programları içinde ders olarak verilen Android ile Mobil Programlama Eğitimi, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi tarafından Türkiye’de ilk kez kurs ile verilmeye başlandı. Türkiye’de özel yazılım şirketleri tarafından yetişkinlere online ya da ücretli olarak verilen eğitimler, Ayvalık’ta ise 14 yaş üzeri liseli öğrencilerine ücretsiz veriliyor.
2 haftalık eğitim alan öğrenciler, öğrendiklerini aileleriyle paylaştı. Ayvalık Cunda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrencilerle aynı sıraları paylaşan veliler, kendileri için oldukça zor olan kodlama konusunda çocuklarından bilgi aldı. Etkinliğe küçük oğlu ile katılan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, algoritma ve kodlama alanında Türkiye’de ilk kez Ayvalık’ta başlayan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Öğrendiklerini ailelerine öğretmeye çalışan öğrencilerin heyecanını görülmeye değer olarak nitelendiren Bahadır, “Öğrencilerimizin öğrendiklerini aileleriyle paylaşmaları Milli Eğitim camiası olarak bizim her alanda uygulamaya çalıştığımız bir eğitim şeklidir. Aileler, öğrenciler ve öğretmenler eğitimin üç ayağıdır. Bu ayak bir araya gelmezse verilen eğitimler eksik kalmaktadır. Bugün burada bu üç ayağın buluşmuş olması, yapılan çalışmanın başarısının en somut örneğidir. Algoritma ve kodlama alanında öğretmenimiz Gamze Oruç Altınok’un öncülüğünde iki öğrencimiz uluslararası bir yarışmada dünya 4.’lüğü ve dünya 7.’liğini Ayvalık’a getirerek çok büyük bir başarıya imza atmışlardı. Ailelerle yaptığımız görüşmelerde onların da çocuklarının bu eğitimi almasından son derece memnun olduklarını görüyoruz. Teknoloji, dünyanın ve ülkemizin vazgeçemediği bir gerçektir. Çağımızda insanlar teknoloji ile bilgisayarlar aracılığıyla daha fazla zaman geçirmektedir. Keza çocuklarımız da öyle. Ebeveynler olarak en çok şikayetçi olduğumuz çocuklarımızın internet bağımlılığının bu tür bir eğitimle olumlu yönde kullanılması da ayrıca önemlidir. Bu eğitimle çocuklar, kendi hayal dünyalarını geliştirerek zamanlarını değerlendiriyorlar. Tabi bu durum bizi de son derece memnun ediyor” dedi.
Çocuklara algoritma ve kodlama eğitimi veren Yazılım Mühendisi Gamze Oruç Altınok da yaptığı açıklamada, “Kodlama eğitimi verdiğimiz öğrencilerimiz bugün burada gördükleri eğitimi ailelerine de öğretmeye çalışıyorlar. Buradaki amacımız çocukların eğitim sürecine aileleri de ortak etmek ve aileleri de kodlama eğitimi ile ilgili bilinçlendirebilmektir. Çünkü, çocuklar bu alanda ileri seviyede bir eğitim gördükleri için yapılan eğitimlerle ilgili pek fazla bilgi sahibi değiller. Biz, bugün burada aileleri de bilgilendirirken, bir yandan da çocuklarıyla hoş zaman geçirmelerini sağladık” diye konuştu.
Etkinliğe katılan veliler de pek anlamamalarına rağmen çocuklarının aldığı kodlama eğitimi konusunda fikir sahibi olmaya çalıştıklarını belirttiler.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri