Görüş Bildir

Başbakan Yıldırım: “Almanya ile birçok konuda derin fikir ayrılıklarımız var”

Anasayfa » politika »
2017-03-06 20:27:42 Tarihinde eklendi

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM, ALMANYA İLE BİRÇOK KONUDA DERİN FİKİR AYRILIKLARI YAŞANDIĞINI, BU FİKİR AYRILIKLARININ BAŞINDA ALMANYA’DA CİRİT ATAN TERÖRİSTLERİN İADE EDİLMEMESİ OLDUĞUNU İFADE ETTİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Başbakan Yıldırım: “Almanya ile birçok konuda derin fikir ayrılıklarımız var”
Başbakan Binali Yıldırım, Almanya ile birçok konuda derin fikir ayrılıkları yaşandığını, bu fikir ayrılıklarının başında Almanya’da cirit atan teröristlerin iade edilmemesi olduğunu ifade etti.
Başbakan Binali Yıldırım, ATV-A Haber ortak yayınında ‘Başbakan ile Gündem Özel’ programında konuştu. Yıldırım, Almanya’nın Türk bakanlara yönelik yasağının ‘çifte standart’ olduğunu söyledi ve bu konuda topun ilgili belediyelere atılmasını kabul edilemez bulduklarını ifade etti. Çözüm için yürütülen görüşmelerde gelinen noktanın ‘programların Almanya Dışişleri Bakanlığına verilmesi’ olduğunu anlatan Yıldırım, iki ülkenin ilgili bakanlarının yarın bir araya geleceğini açıkladı.
“Almanya ile birçok konuda derin fikir ayrılıklarımız var” diyen Başbakan Yıldırım, bu sorunların başında Almanya’da cirit atan teröristlerin iade edilmemesi olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkel’e terör örgütü PKK’yla ilgili 4 bin 500 dosya verdiğini ama hala bu konuda çıt çıkmadığını, bunu Şansölye’ye sorduğunda “Konuya mahkemeler bakıyor, karışamayız” dediğini anlatan Başbakan; buna rağmen Türkiye’de tutuklanan Deniz Yücel’i istemekte beis görmediklerini, kendilerinin de aynı cevabı verdiklerini ilettiklerini anlattı.
“Alman gazetelerinin hiçbirinde Türkiye lehine tek bir haber göremezsiniz” diyen Yıldırım, “Bunun yanlış bir şey olduğunu Sayın Merkel’e de söyledim” ifadelerini kullandı.

Yaralı askerlerin durumu
Terör örgütü PYD’den yapıldığı düşünülen hava ataşında 4 Türk askerinin yaralandığını vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Hayati tehlikeleri yok. Hemen karşılık verildi, gereği yapıldı” diye konuştu.

Olası Münbiç operasyonu
Olası Münbiç operasyonu sorulan Başbakan, “Münbiç’te ABD bayrak asıyor, Rusya yanına asıyor. Bayrak yarışına döndü iş” dedi. Türkiye’nin Suriye topraklarında gözü olmadığını yineleyen Yıldırım, verilen sözün tutulması, PYD’nin Fırat’ın doğusuna geçmesi gerektiğini belirtti. “Münbiç’te Rusya ve ABD ile koordinasyon sağlamadan operasyon yapmanın anlamı yok” diyen Başbakan Binali Yıldırım, bu konuda askeri düzeyde görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.
Terör örgütü PKK’nın Sincar’da ikinci bir Kandil oluşturmaya çalıştığını vurgulayan Yıldırım, buna izin verilmeyeceğini daha önce söylediklerini hatırlattı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri