Görüş Bildir

2. El Araç Sorgulama

Anasayfa » yasam »
2017-03-10 02:25:33 Tarihinde eklendi

Günümüzde insanların yoğun telaşları içinde, pek çok kez olduğu üzere resmi işlemler için fazlaca zaman bulunamamaktadır.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
2. El Araç Sorgulama

Günümüzde insanların yoğun telaşları içinde, pek çok kez olduğu üzere resmi işlemler için fazlaca zaman bulunamamaktadır. Bunun farkında olan devlet, hem üzerindeki kamusal iş yükünün azaltılması, hem de vatandaşın sıralarda zaman kaybetmesini engellemek adına internet üzerinden işlem yapmayı kolaylaştıran sistemler geliştirdi.

Bu sistemlerden en yoğun işleyenlerden birisi de Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama sistemleri ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ağlarıdır. Özellikle 2. el araç alım satımlarında çokca başvuruluna bu sistem vatandaşı pek çok sıkıntıdan kurtarmaktadır.

HASAR KAYDI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!
ARAÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!
PLAKA SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

Zaman Kaybına Son

Özellikle araç alım satımlarında Trafik Şube üzerindeki iş yükünü azaltan e-Devlet Araç Saorgulama sistemleri oldukça verimli çalışmaktadır. Böylece eskiden Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubeden yapılan işlemler günümüzün gelişen teknolojisi ile internet üzerinden kolayca yapılabilmektedir.

Bu sistem sadece zaman kazanmayı değil, aynı zamanda oluşabilecek çalıntı araç alımı gibi durumlarda yaşanan maddi ve manevi zorlukların da engellenmesini sağlamaktadır. İnternet alt yapısını en iyi şekilde oturtmuş olan kurumlardan birisi de Emniyet Genel Müdürlüğü'dür. Dolayısı ile 2. el araç sorgulama işlemleri de kolayca ve oturduğumuz yerden yapılabilecek işlemlerden birisi halini almıştır. Bunun için sadece e-devlet kapısına giriş yeterli olmaktadır.

Bu şekilde aracın çalıntı olup olmadığı da dahil olmak üzere her tür bilgiye ulaşmak gayet kolaylaşmıştır. Böylece online plaka sorgulama ile vatandaşın alacağı aracın çalıntı çıkması halinde yaşayabileceği maddi ve manevi sorunların önüne geçilmektedir. Çok sık karşılaşılan bu durum, araç alım - satımlarında sorunları nerede ise yarı yarıya azaltmaktadır.

Hırsızlık dışında vatandaşların sık sık karşılaştıkları sorunların başında bir de hasar bilgilerinin tam olarak verilmemesi gelmektedir. Sigorta bilgi ve gözetim merkezi tarafından sunulan kaza kayıtları bu açıdan da fayda sağlamaktadır.

e-Devlet Kapısı Giriş

Kamu hizmetlerinin ve araç sorgulama işlemlerinin e-devlet üzerinden yapılabilmesi, dakikalar içinde işlemin sonlanmasını ve gerekli tüm bilgileri tam ve doğru olarak elde etmeyi sağlamaktadır. Bu işlem Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hizmete açılan, araç sorgulama uygulaması kullanılarak yapılmaktadır.

Araç sorgulama işlemleri hem online olarak hem de SMS yolu ile yapılabilmektedir. Araç sorgulama sırasında incelenen aracın hasar geçmişi, kaza bilgileri, sigorta poliçeleri bilgilerine hem de tüm ay-rıntıları ile ulaşılabilmektedir.

e-Devlet Kapısı, araç sorgulamanın yollarından birisidir. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için önce-likle bir e-Devlet şifresine ihtiyaç olmaktadır. e-Devlet şifresi ise sadece PTT şubelerinden, cüz'i bir ücret ödenerek alınmaktadır.

PTT şubelerine giderek alınabilecek olan bu şifre, kişiye özel ve geçicidir. Şifre alındıktan sonra e-Devlet Kapısı'na giriş yapılmalı ve vatandaş kimlik numarası ve geçici şifreyi kullanarak belirlemiş olduğu şifreyi sisteme tanımlamalıdır.

Belirlenen şifrenin tanımlanmasının ardından, yeni şifre ile tekrar e-Devlet Kapısı'na girildiğinde artık araç sorgulama işlemleri yapılabilir. e-Devlet Kapısı'nda, Emniyet Müdürlüğü seçimi ile araç sorgulaması yapılabilmektedir.

Sorgulamada plakanın takılı olduğu aracın markası, cinsi, rengi, kazası olup olmadığı, sigorta ve vergi borcu var ise bu bilgiler dahil olmak üzere tüm kayıt dökülmektedir.

SMS İle Araç Sorgulama

Araç sorgulama işleminin e-Devlet şifresi olmayan kişiler için daha kolay yolu SMS ile araç sorgulamadır. Bu yöntemde kişinin kullandığı cep telefonu operatörü hangisi olursa olsun, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi bilgileri kulanılarak, vatandaşa bilgi verilmektedir.

Bu sistemde de alınabilecek bilgiler tüm araç kayıtları şeklinde özetlenebilir. Yani aracın fiziksel özellikleri, plakanın kime ait olduğu, plaka sahibinin yaşayıp yaşamadığı gibi bilgilerde dahil olmak üzere tüm araç bilgileri alınabilmektedir.

Plakadan Araç Sorgulama

Plakadan araç sorgulama işlemi e-Devlet Kapısı girişi ile kolay bir şekilde yapılabilen bir işlemdir. Bu işlem için olduğu yine bir e-Devlet şifresi alınmalıdır ya da mevcut e-Devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. TC Kimlik no ve e-Devlet şifresi ile kolayca plakadan araç sorgulaması gerçekleştirilebilir.

Aslında çoğu kez düşünüldüğü gibi plaka araca değil, vatandaşa verilir. Dolayısı ile bir aracın çalıntı olup olmadığını anlamanın en doğru yollarından birisi plakadan araç sorgulamadır. Plakadan araç sorgulaması yapıldığında aracın markası, modeli, rengi, cinsi, kime ait olduğu, borcu olup olmadığı gibi bilgiler dökülmektedir.

Bu bilgilerde plaka belli bir isme onaylı görünür. Bu isim aracı satın aldığınız kişinin ismi ise aracı gerçek sahibinden alıyorsunuz demektir. Böylece çalıntı olup olmadığı da kontrol edilmiş olmaktadır. Plakanın bulunduğu aracın satılabilmesi, daha doğrusu plakanın haklarının bir başkasına geçebilmesi için gerçek sahibinden onay alınması gerekmektedir.

Tüm bu detaylar aracın gerçek sahibinden alındığının en önemli kanıtıdır.

Kazalı Araçlar

Araç almak isteyenler özellikle 2. el araç alımlarında her zaman almayı düşündüğü aracın kazalı bir araç olup olmadığını düşünürler. Özellikle aracın hareket etmesini engelleyebilecek çaptaki büyük bir kazadan korkulmaktadır.

Elbette ki satıcı kazalar konusunda her zaman açık sözlü olamayabilir. Bu durumda yapılabilecek en doğru şey, alması düşünülen aracın resmi kaza tutanaklarını incelemektir.
Bu tür durumlarda, aslında tüm araç alımlarında vatandaşlar internet üzerinden Emniyet Müdürlüğü'nün ve Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin kayıtlarından faydalanabilmektedir. Böylece araç ticaretlerinde daha güvenli işlemler yapılabilmektedir.

Sigorta Bilgi ve Gözlem Merkezi'nin resmi web sitesi olan sbgm.org.tr adresinden vatandaşların araca ilişkin tüm güncel bilgileri alabilmesine olanak sağlanmaktadır. Site açıldığında online işlemler seçeneğinden, sayfalar ve oradan da kaza tespit tutanağı sorgula seçimleri yapıldığında araç kazaları sorgulama için seçenekleri olan bir sayfa açılır.

Açılan kaza tespit tutanağı sayfasında plaka ve araç sahibi ya da sürücüye ilişkin bilgiler ile kaza tutanaklarına ulaşmak mümkün olabilmektedir. Bu şekilde araç hasar bilgisinden kaynaklanan mağduri-yetlerin önüne geçilmiş oluyor.

Hem Emniyet Genel Müdürlüğü'nün hem de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin kaynaklarına göre bilgi alınabilen bu online hizmet, pek çok vatandaş tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Özet

Özellikle 2. el araç piyasası, araç sorgulama ve plakadan araç sorgulama gibi online sistemler sayesinde oldukça haraketlenmiştir. Çünki bu sistemler sayesinde bu işlemlerde daha güvenli bir ortam oluşmuştur. Bu sorgulama aracılığı ile hasar kayıtları bile kolayca ulaşılabilir hale gelmiştir.

İnsanların en temel ihtiyaçlarından olan ulaşım ve seyahat etme özgürlüğü, rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu özgürlüğünü kullanabilmek için de vatandaşların en çok kullandıkları yol karayoludur ve dolayısı ile de en çok kullanılan araç otomobillerdir.

Bu yüzden herkes bir otomobil edinmek ve kolayca ve rahatlıkla ulaşım hakkını kullanmak istemektedirler. Sıfır kilometre araç almak herkes için, her zaman mümkün olamayabilmektedir. Bu durumda başvurulacak yöntem 2. el araç alımıdır. Ancak alınacak olan 2. el araçta dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır.

Bunlardan ilki ve en önemlisi aracın çalıntı olup olmadığıdır. Bu bilgi kolaylıkla plaka sorgulama ile elde edilebilmektedir. Önemli olan bir diğer konu ise aracın hasarlı olup olmadığı, daha da önemlisi ne kadar hasarlı olduğudur. Bu bilgiler de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nden yine internet kanalı ile edinilebilmektedir.

Yine önemli olan konulardan birisi de aracın borcu bilgisi ise e-Devlet Kapısı'ndan edinilebilir.

Kaynak:
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri

Öne Çıkan Haberler
prefabrik