Görüş Bildir

2 bin yıl önce bulunan güneş saati OMÜ’de

Anasayfa » bilim_ve_teknoloji »
2017-04-21 09:04:34 Tarihinde eklendi

ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ(OMÜ) GÖZLEMEVİ SORUMLUSU SELAMİ KALKAN, YAKLAŞIK 2 BİN YIL ÖNCE ASTRONOMLAR TARAFINDAN BULUNAN ARMİLLARY KÜRE MODELİ GÜNEŞ SAATİNİ YAPARAK GÖZLEMEVİ BAHÇESİNE KOYDU.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
2 bin yıl önce bulunan güneş saati OMÜ’de
Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Gözlemevi Sorumlusu Selami Kalkan, yaklaşık 2 bin yıl önce astronomlar tarafından bulunan armillary küre modeli güneş saatini yaparak gözlemevi bahçesine koydu.
Güneş saati ile ilgili bilgi veren OMÜ Gözlemevi Sorumlusu Selami Kalkan, "Portekizli denizciler tarafından kullanıldığı söylenen çemberli küreye, Osmanlılar zatü’l-halak adını verdiği söylenmektedir. Bu kürenin M.Ö. 200 civarlarında yunanlı matematikçi, coğrafyacı ve astronom Eratosthenes tarafından bulunduğu ifade edilmektedir. Armillary küre olarak ifade edilen bu model, tarihsel astronomlar ve diğer bilim adamları tarafından gökyüzünü anlamak için kullanılmış bir modeldir. Tam tasarlanmış bir armillary küre ile gökyüzündeki bir gök cisminin, yeryüzündeki bir gözlemciye göre konumunu hesaplanabilmektedir. OMÜ Gözlemevinde de armillarry küre modeli göz önüne alınarak, bir güneş saati oluşturulmuştur. Bu küre sayesinde güneşli havalarda kürenin merkezinde bulunan kutup yıldızına yönlendirilmiş çubuğun gölgesi, o anki saati göstermektedir. Basit yöntemlerle yapılan bu güneş saati, geliştirilerek daha farklı malzemelerle yapılması planlanmaktadır" dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri