Görüş Bildir

26. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu Hatay’da düzenleniyor

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-04-18 13:41:49 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler tarafından düzenlenen Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nun 26’ncısı bu yıl Hatay’da düzenlenecek.
Son dört yılda ‘Uluslararası Müzecilik Çalıştayı’ ile birlikte gerçekleştirilen bilimsel toplantı niteliğindeki sempozyumda 2016 yılının kurtarma kazılarına ilişkin 34 bildiri sunulacak. Türkiye’deki müzelerin sorunlarına yönelik çözüm önerileri de görüşülecek.
Bu yıl müzecilik çalıştaylarından bağımsız olarak 19-20 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek ‘26. Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nda 250 katılımcı yer alacak. Sempozyumda ayrıca Hatay’ın kültürel mirası da incelenecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1990 yılından günümüze her yıl farklı illerde gerçekleştirilen Müze Kurtarma Kazıları Sempozyumu’nun 26’ncısı, Hatay ilinin kazı alanları ve ören yerlerinde 21 Nisan’da yapılacak çevre gezisi ile son bulacak.
Ülkemizin müzelerinin sorunlarına ilişkin olarak 26 yıldır düzenlenen sempozyumlarda; bir önceki yıl sunulan bildiriler Kültür ve Turizm Bakanlığına iletiliyor. Sunulan bildiriler Bakanlığın http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44758/e-kitap.html adresinde yayınlanıyor.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri