Görüş Bildir

Terakki Vakfı Okullarında kütüphane şenliği

Anasayfa » egitim »
2017-05-17 10:43:09 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Terakkililer, her yıl gerçekleşen Kütüphane Şenliği’nde tüm haftaya yayılan çeşitli birçok etkinlikle buluştu.
Terakki Vakfı Okulları Kütüphaneleri tarafından her sene düzenlenen Kütüphane Şenliği; Tepeören yerleşkesinde 2 - 5 Mayıs, Levent yerleşkesinde 8 - 12 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşti. Terakkili öğrenciler, ’Çocuklar için Felsefe’ kavramının en önemli temsilcilerinden olan Felsefeci, Eğitimci ve Yazar Nuran Direk’in atölye çalışmasına katıldı. Tepeören yerleşkesinde ilkokul 1 ve 4. sınıf, Levent yerleşkesinde ise 1. sınıf öğrencilerinin yer aldığı çalışmada Direk; ’farklı-aynı’, ’benzer’, ’varlık’ ve ’felsefe’ kavramları üzerine öğrencilerle düşünme çalışmaları ve uygulamaları yaptı.
Tepeören yerleşkesinden ilkokul 1. sınıf öğrencileri, okudukları ’Yeşil’ adlı kitabın yazarı Çiğdem Odabaşı’yla interaktif bir söyleşide bir araya geldi. Odabaşı, doğayı koruma ve doğada yaşam hakkında bilgi verdikten sonra öğrenciler, çevre kirliliği konusuyla ilgili çözüm önerileri üretti.
Her iki yerleşkeden ilkokul 3. sınıf öğrencileri, ’Kitap Doktoru’ isimli kitabın yazarı ve çizeri Rıfat Batur’la buluştu. Terakkili öğrencilerle interaktif bir söyleşi gerçekleştiren Batur, kitap okumanın önemini ve kitapları sevme serüvenini tiyatral bir şekilde aktardı. Ardından öğrenciler, kitaplarını Batur’a imzalattıktan sonra söyleşi sona erdi.
Yazar Göknur Birincioğlu, Düş Atölyesi etkinliğinde her iki yerleşkede ilkokul 2. sınıf öğrencileriyle ’Sobe Ben Penelope’ kitabı hakkında söyleşti. Terakkili öğrenciler, bu söyleşide meslekler hakkında bilgi edindi ve merak ettikleri sorulara cevap aldı.
Ortaokul 5. sınıf öğrencileri, her iki yerleşkede Türkçe Bölümüyle ortak planlanan etkinlikte Drama Eğitmeni ve Oyuncu Arzu Suriçi’yi konuk etti. Türkçe derslerinde okudukları John Boyne’nin "Yanlışlıkla Dünyanın Öbür Ucuna Uçan Çocuk" adlı kitabın bir çalışması olan bu etkinlikte öğrenciler, kitaptaki kahramanın hayatını nasıl devam ettireceğine dair düşüncelerini dağıtılan kartlara yazdı.
Tepeören Yerleşkesinde ortaokul 5. sınıf öğrencileri Yazar Feyza Hepçillingirler’le, okudukları ’Off, Dilim’ kitabı üzerine söyleşti. Öğrenciler bu söyleşide, Türk dili ve okuma kavramı hakkında bilgi edindikten sonra yazara kitaplarını imzalattı. Daha sonra, ortaokul 8. sınıf öğrencileri, Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ile bir araya geldi. Öğütçü, öğrencilerle Orhan Kemal ve Türk Edebiyatı üzerine sohbet etti.
Ayrıca, ortaokul Türkçe bölümünün geleneksel çalışmalarından ’Öykü Yazma Yarışması’nın bu yıl on ikincisi kütüphane şenliği çerçevesinde gerçekleşti. Yazarlar Feyza Hepçilingirler, Semih Gümüş, Oya Adalı ve Türkçe Bölümü Başkanı Handan Kızıl’ın seçici kurulda yer aldı. Ödül törenine katılan lise Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Dilek Özçelengir, okumanın yazmayı beslemesi ve edebiyat öğretmenlerinden Şair Gonca Özmen, kreatif düşüncenin yazma eylemine katkısı üzerine öğrencilerle kısa bir söyleşi yaptı.
’Öyküler Anlatsın’ adlı kitabın derleyeni ve Terakki mezunu İshak Reyna, Levent yerleşkesi ortaokul 8. sınıf öğrencileriyle ’okumak ve yazmak’ hakkında konuştu.
Çocuk yogasından domates yetiştirme etkinliğine
Levent yerleşkesinden ilkokul 2. sınıf öğrencileri, kreatif drama öğretmeni ve yazar Hafize Çınar Güner’le çocuk yogası etkinliği gerçekleştirdi. Öğrenciler bu etkinlikte, Güner’in yazdığı ’Aslan’ın Doğum Günü’ adlı kitapta yer alan öyküyü dinleyerek öyküye uygun yoga hareketlerini yaptı.
Levent yerleşkesinde ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin seramik dersinde yaptığı ’Kitap Desteği’ konulu seramik çalışmaları sergisi ve 1 - 4. sınıf öğrencilerinin ’Kitap Sevgisi’ konulu resim sergisi hafta boyunca sergilendi.
Tepeören yerleşkesinde lise öğrencileri, okuma eyleminde farkındalığı amaçlayan ’Her Şeyi Bırak, Oku’ etkinliğinde belirlenen saatte her şeyi bırakıp sınıflarında kitap okudu. Ayrıca Liseli gençler, 4, 5 ve 6 yaş seviyesindeki Terakkili miniklere bahçede hikaye ve masallar okudu.
Levent yerleşkesinde 1 - 4. sınıf öğrencileri, okuyup beğendikleri bir kitabı hazırladıkları görsel sunumlarla kendilerinden küçük yaş seviyesindeki arkadaşlarına sınıf ortamında tanıttı.
Levent yerleşkesinde ortaokul 5. sınıf öğrencilerinden oluşan ’Şiirler Sahnede Kulübü’ öğrencileri, Mehmet Güler’in ’Çocuk Kitaplığında Sabah Tartışması’ öyküsünü tiyatrolaştırarak ’Okuma Radyosu’ şeklinde ilkokul kütüphanesi rahat okuma odasında arkadaşlarına sundu.
Tepeören yerleşkesi anaokulu 4, 5 ve 6 yaş çocukları, doğayla ilgili farkındalığı artırmak için düzenlenen domates yetiştirme etkinliğine katıldı. Çocuklar, öncelikle domatesin yetişme hikayesini dinledi. Ardından, domatesin yapısını inceledi. Etkinlik sonunda öğrendikleri yeni bilgileri domates tohumu ekerek pekiştirdi. İlkokul 1. sınıf öğrencileri, Levent yerleşkesinden ilkokul ve ortaokul seviyesindeki Çizgi Film Kulübünün hazırladığı ’Benim Evim Kitaplık’ çizgi filmini izlediler.
Levent yerleşkesinden anaokulu 6 yaş çocukları, Masal Abla Kitap Tiyatrosu’nun hazırladığı kitap sevgisi, kitap okuma alışkanlığı ve tasarruf yapma konularının işlendiği ’Benim Kitap Hazinem’ adlı tiyatro oyununu; her iki yerleşkeden ilkokul 4. sınıf öğrencileri ise Kelime Çocuk Oyunları Atölyesi’nin ’Mary Poppins’ oyununu izledi. Aynı isimli kitaptan oyunlaştırılan Mary Poppins; çocukların düş ve düşünce dünyasına seslenerek onları eğlendirirken aynı zamanda da kitaptaki temalar hakkında düşündürme ve merak uyandırma üzerineydi.
Tepeören yerleşkesinde ilkokul öğrencilerinin piyano ve keman dinletilerinin yanı sıra ortaokul gitar grubu öğrencileri; Levent yerleşkesinde ilkokul ve ortaokul seviyesindeki perküsyon grubu öğrencileri, lise seviyesinde Terakki Rock Orkestrası ve Terakki Brass Band Grubu öğrencileri müzik dinletisi sundu.
Terakki Vakfı Okullarında kütüphane şenliği; bir çok yayınların katılımıyla sona erdi. Kitap stantlarını belli program dahilinde gezen ilkokul ve ortaokul öğrencileri, bu stantlarda kendi yaş ve seviyelerine uygun olan kitapları inceleme fırsatı buldular.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri