Görüş Bildir

"2016 yılında siyasi ve ekonomik anlamda birçok olmaz denen olay yaşandı"

Anasayfa » ekonomi »
2017-05-12 11:10:00 Tarihinde eklendi

NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ MURAT TUFAN, 2016 YILINDA PİYASALARIN OLMAZ DEDİĞİ GELİŞMELER YAŞANIRKEN 2017 YILINDA POLİTİK VE SİYASİ ANLAMDA ÖNGÖRÜLEMEYEN OLAYLARIN HENÜZ YAŞANMADIĞINI SÖYLEDİ.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
"2016 yılında siyasi ve ekonomik anlamda birçok olmaz denen olay yaşandı"
Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Tufan, 2016 yılında piyasaların olmaz dediği gelişmeler yaşanırken 2017 yılında politik ve siyasi anlamda öngörülemeyen olayların henüz yaşanmadığını söyledi.

Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Tufan, 2016 yılında piyasaların olmaz dediği gelişmeler yaşanırken 2017 yılında politik ve siyasi anlamda öngörülemeyen olayların henüz yaşanmadığını söyledi. Tufan, 2017 yılı 2016’ya göre sakin geçse de başta Avrupa’da yapılacak olan seçimler ve İtalya’nın batık kredi sorunu piyasalardaki görüntüyü değiştirebilecek nitelikte olduğunu söyledi.
"Trump ve Brexit etkisi sürüyor"
2016 yılında siyasi ve ekonomik anlamda birçok olmaz denen olay gerçekleşirken 2017 yılının bu anlamda biraz daha sönük kaldığını söylenilebileceğini belirten Öğretim Görevlisi Murat Tufan, "Geçtiğimiz yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yapılan seçimlerde sürpriz bir şekilde Donald Trump’ın seçilmesi ekonomik ve politik anlamda önemli değişiklere neden oldu. Benzer şekilde İngiltere’nin Avrupa Birliğinden de ayrılması piyasaların beklemediği gelişmelerin başında yer alıyordu.

"Avrupa seçimlerinde sürpriz devam edebilir"
2017 yılı bu anlamda biraz daha sönük geçse de siyah kuğu olarak adlandırabileceğimiz önemli gelişmelerin gerçekleşme ihtimali sürüyor. Yıl içeresinde en büyük sürpriz olabilecek gelişmenin başında Fransa’da yapılan seçimleri Le Pen’in kazanması geliyordu. Le Pen’in Avrupa Birliğine karşı olan tavrı şüphesiz piyasaları endişelendiriyordu. Ancak, seçimleri Macron kazandı ve yılın siyah kuğu ihtimalini ortadan kaldırdı. Yıl boyunca piyasalar önemli gelişmelerle karşılaşmaya devam edecek. Bu gelişmelerin başında yine Avrupa Bölgesinde yapılacak seçimler geliyor. Avrupa Birliğinden ayrılan İngiltere Haziran ayında seçime gidecek. Son anketlere baktığımızda Theresa May’in muhafazakâr paritesi yüzde 47,1 ile ilk sırada yer alıyor. May dışında gelebilecek bir aday Brexit sürecini tamamen farklı bir boyuta döndürebilir. Öte yandan Eylül ayında Almanya’da yapılacak seçimlerde piyasalarda yeni fiyatlamalara neden olacak cinsten gibi görünüyor" dedi.

"İtalya’da batık krediler risk"
Siyasi risklerin yanı sıra Avrupa Bölgesinde ekonomik anlamda da zorlu süreç beklediğinin altını çizen Tufan, "İtalya’da yer alan sorunlu krediler önümüzdeki süreçte siyah kuğu olmaya aday gibi görünüyor. Konuyla ilgili İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, Bankaların elindeki sorunlu kredilen çoğunluğu, hemen satılmalarını gerektiren bir finansal pozisyonda olmadığını sorun yaratabileceğini ifade etti. Piyasalarda yaşanan olay geçtiğimiz yılki kadar sürpriz olmasa da Avrupa Bölgesinde gerçekleşecek olan seçimler ve ekonomik gelişmeler yakından takip edilmesi gerek bir faktör olarak karşımıza çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

"Jeopolitik gelişmeler takip edilecek"
Aynı zamanda ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan olası bir savaş senaryosu piyasaların yakından takip ettiği gelişmelerin başında geldiğini söyleyen Murat Tufan, sözlerini şöyle tamamladı: "Böyle bir senaryonun gerçekleşmesi piyasaların dengelerini değiştirebilir. Öte yandan Suriye’deki jeopolitik gelişmeler ve petrol fiyatlarında yaşanan gerilemelerden dolayı petrol üretici ülkelerin ekonomik görüntüsü yine karşımıza siyah kuğular olarak çıkabilir".
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri