Görüş Bildir

Kredi Garanti Fonu Büyüme Rakamlarına Katkı Sağlayacak

Anasayfa » ekonomi »
2017-05-16 09:48:55 Tarihinde eklendi

KREDİ GARANTİ FONU (KGF) ŞU ANA KADAR KOBİ’LERE 147.000 MİLYAR TL KEFALET VE 165 MİLYAR TL KREDİ SAĞLADI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Kredi Garanti Fonu Büyüme Rakamlarına Katkı Sağlayacak
Kredi Garanti Fonu (KGF) şuana kadar KOBİ’lere 147.000 Milyar TL kefalet ve 165 milyar TL kredi sağladı. Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Tufan konu ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"KGF daha da etkin kullanılabilir"
Kredi Garanti Fonu (KGF) şuana kadar KOBİ’lere 147.000 Milyar TL kefalet ve 165 milyar TL kredi sağladı. Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Tufan KGF’nin kredi büyüme hızını yükseltebileceğini aynı zamanda büyüme rakamlarına olumlu yansıyabileceğini ifade etti. Tufan, Önümüzdeki süreçte KGF’nin daha da etkin kullanılabileceğini sözlerine ekledi ve şu şekilde devam etti; " Küçük ve Büyük Boy işletmelerin finansmanlara erişimini kolaylaştıran Kredi Garanti Fonuna (KGF) talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Şuana kadar 147.000 Milyar TL kefalet ve 165 milyar TL kredi kullandıran KGF kredi büyüme hızını da yükselteci etkide bulunabilir".

"Kredi Büyüme Hızı Yükselebilir"
Kredi Garanti Fonu’ndaki büyüme hızının bankacılık sektörünün bekletişini değiştireceğini ifade eden Murat Tufan " 2017 yılında kredi büyüme hızı KGF öncesinde yaklaşık olarak yüzde 15 civarlarında ön görülüyor. KGF sonrası bankacılık sektörünün bu beklentisini değiştirdiğini söylemek mümkün. Kredi erişimini kolaylaştıran KGF, toplam kredi büyüme hızının yüzde 20 seviyelerine yaklaşmasına neden olabilir. Ekonomiyi canlandırmak için kullanılan KGF kredi büyüme hızının artmasına fayda sağlarsa büyüme rakamlarına da olumlu yansımasını bekleyebiliriz. Hükumet kanadından yapılan açıklamalara bakıldığında KGB’nin banka ve mali sistem içinde derinleştiren bir kurum olmasının hedeflediğini görebiliyoruz. Aynı zamanda KGF’ye olan talep bankaların bilançolarına da pozitif katkı sağlamaya devam ediyor. Krediler üzerinden artış sağlaması beklenen KGF’nin bir çok kanaldan etkili olabilir" dedi.

Ticaret Anlaşmaları Ön Plana Çıkıyor
Türkiye’nin ticaret tarafında yaptığı anlaşmaların büyüme rakamlarına katkı sağlayabileceğini ön gören Murat Tufan; "KGF sonrası birçok KOBİ’nin de büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize ettiğini görüyoruz. Ancak, KGF’nin kullanım amacının önemli olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Mevcut durumda sağlanan kefaletlerin yüzde 62 si ile yeni kredi açıldığını söyleyebiliriz. Toplam kefaletlerin yaklaşık yüzde 90’nı ile KOBİ’ler destekleniyor. Mikro küçük işletmelerin payı ise yüzde 66 civarlarında yer alıyor. KGF’nin yanı sıra Türkiye’nin ticaret tarafında da yaptığı anlaşmalar büyüme rakamlarına katkı sağlamasını bekleyebiliriz. Çin ile yapılan ilk e-ticaret anlaşması Hindistan ile yapılan anlaşmaların etkisi orta vadede etkilerini gösterecektir. Mevcut durumda AB komisyonu ve Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Türkiye’nin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etti. KGF ve yapısal reformların etkisiyle büyüme oranının yüzde 3,5 - 4 aralığında gerçekleştiğini görebiliriz" ifadelerini kullandı.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri