Görüş Bildir

Kaz dağlarında Foto Maratonu başladı

Anasayfa » kultur_sanat »
2017-05-19 19:34:56 Tarihinde eklendi

BALIKESİR'İN EDREMİT İLÇESİNDE 19-20-21 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK OLAN KAZDAĞLARI FOTO MARATONU BAŞLADI. İLK OLARAK EDREMİT KAYMAKAMI ALİ SIRMALI MARATON İÇİN FOTOĞRAF MAKİNESİ İLE GELEREK KAYDINI YAPTIRDI.

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Kaz dağlarında Foto Maratonu başladı
Balıkesir’in Edremit ilçesinde 19-20-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Kazdağları Foto Maratonu başladı. İlk olarak Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı maraton için fotoğraf makinesi ile gelerek kaydını yaptırdı.
Edremit ilçesinin orman, doğal şelaleler, göller ve kanyon oluşumlarıyla harika bir görsel alanına sahip Kaz Dağları’nın tanıtılması amacıyla düzenlenen ve "Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa" olarak konusu belirlenen "Gülümseyin Çekiyorum" 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu üç gün sürecek.
Bugün itibariyle 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu başladığını kaydeden Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı “İlkini yaptığımız foto maraton özellikle ilçemizin değerlerini ön plana çıkartmak, Kazdağları’nı ön plana çıkartmak için bu etkinliğimizi gerçekleştirmekteyiz. Bu etkinliğin yapılmasında büyük emeği geçen Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneğini ve katkıda bulunanlara çok teşekkür ediyorum. Edremit ilçemiz Kazdağları’yla, deniziyle, zeytiniyle, termaliyle gerçekten çok güzel bir ilçe. Amacımız ilçemizin değerlerini ön plana çıkartmak. Bu kapsamda bu 1.Ulusal Kaz Dağlarında Yaşam ve Doğa Foto Maratonu özellikle insanlarımızın bölgeyi çekmek, ilçemizin turizm potansiyelini ortaya koymak, Kazdağları’nın değerlerini ortaya koymak anlamında büyük bir faydası olacaktır.” dedi
Kaymakam Sırmalı, Edremit ilçesini sadece yazın iki, üç ay turizm yapılan yer olmaktan çıkartarak yılın 12 ayı, 4 mevsim turizm yapılan bir yer haline getirmek istediklerini vurguladı.
Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz, “Saat 9 itibariyle yoğun bir katılımla maratonumuz başladı. Halen kayıtlarımız devam etmekte. Pazar günü fotoğrafları çeken arkadaşlarımız ve sanatçılarımızın saat 11:30 itibariyle fotoğraf teslimlerini alacağız. Hemen akabinde saat 16.00’da yine bölgemizde bir tesiste kazanan yarışmacılarımıza ödüllerini vereceğiz. Açıkçası bu kadar yoğon bir ilgi olacağını beklemiyordum. Birincisini düzenliyoruz. İlk defa yaptığımız bir organizasyon ama Türkiye’de değişik bölgelerde yapılıyor bu organizasyonlar. Onları da çok sıkı bir şekilde takip ediyoruz. Bu organizasyonun çok özel bir yeri var. sayın kaymakamımız bizi bu konuda destekleri oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İki aylık kısa bir sürede bu hale geldi. Maratonlar en az 6 aylık bir süre gerektiren organizasyonlar. İki ay içerisinde bu maratonu gerçekleştirdik. Şu anda bugün kayıtlarda başladı. Ben bölgemizin folklorik yapısının öne çıkacağını Kazdağları’nın ve doğanın, kültürel yaşamın öne çıkacağını bölgemizdeki turizm değerlerini daha ön plana çıkaracağını umut ediyorum. Bunu fotoğraf sanatçılarının fotoğraflarıyla belgeleyecekler. Tüm Türkiye ve tüm bölgelerimiz bu güzellikleri görme fırsatı bulacaklar” diye konuştu.
Maratona katılan Kemal Bayram Boz, “Çok çok güzel bir şey. Kazdağları’mızın tanıtımı için iyi bir değer verilecek bir şey yani. Herkes Kazdağları’nı korusun. Doğal olsun doğada kalsın” ifadelerini kullandı.
Maratonda jüri üyesi olarak görev yapacak olan Yekta Ali Kurtuluş da şunları söyledi; “Türkiye’nin her in gidiyorum fotoğraf için. Özellikle makro konusunda alanım. Eskiyen meslekler, kaybolan meslekler. Özellikle bir buçuk ay önce etüt etmek için geldim. Gezdik araziyi görmek için şartları. Yanlış fotoğraf göndermesin diye kimseye yazık olmasın fotoğrafına diye özellikte üst bölge yani yolun üst tarafı dediğimiz bölge özel bir bölge. Çiçek bitki bölgesi canlı özellikle turizm açısından daha az el değerse çok daha güzel olacak bir yer.” dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri