Görüş Bildir

Iraklı genç kız şifayı Türkiye’de buldu

Anasayfa » saglik »
2017-05-03 13:19:40 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Irak’ın Dohuk kentinde yaşayan Ghariba Sulaiman, beyin anevrizmasından Türkiye’de uygulanan tedaviyle kurtuldu. Genç kız, “Hayalim olan polislik için artık sınavlara girebilirim” dedi.
Irak’ın Dohuk kentinde yaşayan 22 yaşındaki Ghariba Suleiman, 7 yıldır çektiği baş ağrısının nedeninin beyin anevrizması olduğu belirlenince tedavi için Türkiye’yi tercih etti. Genç kızın hastalığı, Mersin’in Tarsus ilçesinde beynine girişimsel radyolojiyle stent takılarak tedavi edildi. Sağlığına kavuşan Suleiman, “Çocukluktan beri polis olmak isterdim. Ama hastalığım nedeniyle liseden sonra polislik sınavlarına giremiyordum. Ülkeme dönünce polislik için başvuracağım” diye konuştu.

Iraklı doktorlar Türkiye’yi önerdi
Bekar olan Suleiman’ın 15 yaşından bu yana yaşadığı baş ağrısının nedeni, geçtiğimiz aylarda Dohuk’taki doktorlar tarafından konulabildi. Iraklı doktorlar, genç kızın beyninde anevrizma (beyin damarlarında oluşan baloncuk) bulunduğunu belirledi. Ülkede imkanların bu hastalığın tedavisi için yetersiz olduğunu söyleyen doktorlar, Türkiye’deki hastaneleri önerdi. Ghariba’nın ailesi bunun üzerine yaptıkları araştırmaların ardından, Mersin’in Tarsus ilçesindeki Medical Park Hastanesi’ne gitmeye karar verdi.

Özel geliştirilmiş stent takıldı
Annesi Fatma Cangir ve ağabeyi İbrahim Suleiman’la birlikte Tarsus’a gelen genç kızın durumunu, Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Altan Yıldız ve Radyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Naim Eriş inceledi. Anevrizma konusunda deneyimli olan iki hekim, anevrizmayı kapatmak ve kanamayı engellemek için ‘özel geliştirilmiş akım yönlendirici stent’ takılmasına karar verdi. Prof. Dr. Altan Yıldız ve Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Naim Eriş’in gerçekleştirdiği uygulamayla Ghariba Suleiman’ın beynine stent takıldı.

Hayallerim gerçek olacak
Hastanede 5 gün kaldıktan sonra taburcu edilen Ghariba Suleiman, 7 yıldır yaşadığı baş ağrılarından kurtulduğu için çok mutlu olduğunu söyledi. Irak’taki doktorların Türk meslektaşlarını önermesi üzerine geldiklerini anlatan genç kız, “Türk doktorlar sayesinde sadece sağlığıma değil hayallerime de kavuşacağım. Çocukluktan beri polis olmak isterdim. Ama hastalığım nedeniyle liseden sonra polislik sınavlarına giremiyordum. Ülkeme dönünce polislik için başvuracağım. Böylece hayalim gerçek olacak” dedi.
Medical Park Tarsus Hastanesi Genel Müdürü Ahmet Egin ise benzeri durumdaki birçok Iraklı hastanın kendi ülkelerinde imkan bulamayınca Tarsus’u tercih ettiğini söyledi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri