Görüş Bildir

Küçük adımlarla yürüyen yaşlı hastalara hidrosefali uyarısı

Anasayfa » saglik »
2017-05-17 13:48:26 Tarihinde eklendi

Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen
Genellikle ileri yaşlarda görülen ve yürüme bozukluğu, özellikle yakın hafızada kayıp ve idrar kaçırma bulguları ile seyreden Normal basınçlı hidrosefali’nin yaşlılıkla birlikte ortaya çıkması sebebiyle gözden kaçırılabildiği ve tedavisi kolay ve etkili olan hastalığa özellikle küçük adımlarla yürüyen yaşlı hastalarımızda mutlaka akılda tutulması gerektiği bildirildi.
Denizli’de beyninde sıvı artışı olan hidrasfefali hastası iş adamı ,beynindeki sıvının boşaltılıp şantın takılmasıyla hayata tutundu.
Denizli’de bir tekstil firması sahibi olan Cengiz Üstündağ’a yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda beyninde sıvı artışı olduğu belirlendi. Artan sıvının sürekli dolaşım haline olduğu ve bel boşluğuna kadar indiği tespit edildi. Üstündağ’a yapılan operasyonla, birkaç gün belinden su alındı ve beyne baskı yapan sıvı boşaltıldı. Yürümesi belirgin bir şekilde düzelen ve dengesizliği geçen Cengiz Üstandağ’a beyindeki sıvının boşaltılması için bir şant takıldı ve durumu düzenli olarak takip altına alındı.
Operasyon hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Özel Cerrahi Hastanesi’nden Doç. Dr. Mevci Özdemir, “Cengiz Üstündağ’ın beynindeki su fazlalığı beyin dokularına baskı yapıp beynin motor fonksiyonlarını etkiliyordu. Bu tarz hastalarımız bize başvurduklarında gerekli muayeneleri yaptıktan sonra bel bölgelerinden yaptığımız müdahale ile spinal kanala girip omurilik sıvısını çekiyoruz. Yürümelerindeki ve dengelerindeki problemleri gözlemliyoruz. Eğer belirgin bir düzelme var ise sonraki dönemlerde hastalarımız bir kez daha bu sıkıntıları yaşamasın diye belden karın boşluğuna bir şant yerleştiriyoruz ve beyinde sürekli olarak biriken sıvının mideye akmasını sağlıyoruz.Normal basınçlı hidrosefali genellikle ileri yaşlarda görülmektedir ve yürüme bozukluğu, özellikle yakın hafızada kayıp ve idrar kaçırma bulguları ile seyreden bir rahatsızlıktır. Bu bulgular yaşlılıkla birlikte ortaya çıkabilmesi nedeniyle bu hastalık gözden kaçırılabilmektedir. Tedavisi kolay ve etkili olan bu hastalığın özellikle küçük adımlarla yürüyen yaşlı hastalarımızda mutlaka akılda tutulması gerekmektedir” dedi.
Kaynak: İHA
Paylaş Paylaş Paylaş Paylaş Favori Arşivle Beğen

FACEBOOK YORUMLARI

AKTİFMEDYA ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Gündem Haberleri